بازديد از پروژه هاي عمراني سازمان مركزي و واحد علوم و تحقيقات تله کابین در واحد علوم و تحقیقات تهران ساختمان بلوك 6 - معاونت عمراني طبقه دوم بازديد از بيمارستانهاي بوعلي و جواهري بازدید از واحد پردیس شورای تخصصی عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان بازديد از پروژه هاي عمراني خراسان رضوي  فرا رسیدن ایام فاطمیه را تسليت مي گوييم

آرمان - مطهره شفیعی: دولت سازندگی همان‌طور که از نامش مشخص است، بازسازی ویرانه‌ها و ساخت‌وساز در تمامی عرصه‌ها را دنبال کرد. همگان آگاه هستند که ۸ سال جنگ تحمیلی با عراق خسارات زیادی را به بخش‌های مختلف کشور وارد آورد که جبران و ترمیمش نیازمند دولتی فعال و باانگیزه بود. بنابراین مردم به آیت‌ا... هاشمی رای دادند، چرا که بر همگان ثابت شده بود برای او تنها آبادانی و رفاه ملت دارای اهمیت است. پس از رحلت ایشان بود که فیلمی به‌صورت مستمر در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که حاوی توضیحات آیت‌ا... هاشمی درباره مترو بود. این صنعت یکی از دستاوردهای دولت ایشان محسوب می‌شود. دیروز فرزند ارشد آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی هم در همین راستا به فعالیت های مبارزاتی آیت‌ا... هاشمی قبل از انقلاب اسلامی و تلاش‌های ایشان برای تثبیت انقلاب اشاره کرد و گفت: آیت‌ا... هاشمی حتی در زمان جنگ تحمیلی که در کنار فرماندهان بزرگ کشور، فرماندهی جنگ را بر عهده داشت، سعی می‌کرد حداقل فعالیت ساخت‌و‌ساز و تولید در کشور را حفظ کند، که نمونه بارز آن پروژه مترو تهران است. مهندس هاشمی با اشاره به اینکه آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی در سال ۶۳ در خطبه‌های نماز جمعه به پروژه مترو تهران اشاره کردند و خواستند که این پروژه در تهران حتی در زمان جنگ پیگیری شود، توضیح داد: «علت اینکه این پروژه خوابیده بود، وجود تفکر سه‌گانه در مورد توسعه در کشور بود.» خانواده آیت‌ا... هاشمی مسیر ایشان را ادامه دادند و محسن پسر ارشد این خانواده هم سال‌ها مدیریت مترو تهران را بر عهده داشت. در آتش‌سوزی و فرو ریختن ساختمان پلاسکو پس از کمرنگ شدن شوک این حادثه همگان به «سازندگی»‌ای از جنس آیت‌ا... هاشمی فکر کردند. دیروز مهندس هاشمی با بیان اینکه آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی معتقد بودند اعتراف به اشتباه اشکالی ندارد و باید با تغییر مسیر اشتباهات را جبران کرد، گفت: آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی همواره بر آبیاری درخت امید در کشور پافشاری داشتند و معتقد بودند نباید کاری کنیم که امید از جامعه بیرون برود. وی با تسلیت درگذشت عده‌ای از هموطنان و آتش‌نشانان فداکار کشورمان در حادثه ساختمان پلاسکو و همچنین درگذشت آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی اظهارکرد: از ملت ایران که با همدردی و قدرشناسی‌شان از آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی در فقدان این عزیز برای خانواده‌اش تسکین و تسلی بودند، تقدیر و تشکر می‌کنم. وی با گرامیداشت یاد جانباختگان حادثه پلاسکو افزود: ساختمان پلاسکو عمری بیش از ۵۰ سال دارد و نماد مدرنیته برای تهران و ایران بود و حادثه چند روز گذشته نشان داد راه توسعه در ایران هنوز آن‌طور که باید هموار نیست و خلأ هایی دارد که باید با دست کارآفرینان هموار شوند و مسیر توسعه در کشور بیش از پیش به جلو رود.

۳ دیدگاه توسعه‌ای در کشور چه بود؟

وی با بیان اینکه قبل و بعد از انقلاب همیشه در کشور در رابطه با توسعه سه دیدگاه وجود داشت، تصریح کرد: دیدگاه اول توسعه را کاملا غربی و منفی می‌دانست و تلاش داشت این پروژه‌ها را به عنوان پروژه‌های استعماری معرفی کند که قرار است جیب ایران را به نفع غربی‌ها خالی کند و در این راستا حتی در مورد پروژه‌های نظامی از جمله خرید ۱۶F و نیروگاه اتمی و پتروشیمی‌ها این نظرات عنوان می‌شد و در ابتدای انقلاب اکثر این پروژه‌ها دچار بحران ادامه کار بود، که با تلاش سردار سازندگی در کنار همراهانش فعالیت این پروژه‌ها مجددا آغاز شد و امروز اکثرا به نتیجه رسیده اند. وی با بیان اینکه نگاه دوم توسعه غربی را کاملا مثبت می‌دانست و معتقد بود تماما باید شبیه آن عمل شود تا مشکلات کشور برطرف شود، خاطرنشان کرد: نگاه توسعه‌ای حضرت آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی این بود که اسلام و فرهنگ ایرانی توسعه را در کالبد خود به عنوان یک ارزش می‌داند و در این مسیر باید از تجربه غرب و شرق برای توسعه، رفاه، کارآفرینی و افزایش صادرات و غیره برای ایران کمک گرفت. وی افزود: آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی حتی معتقد بودند که برای صدور تفکر ایرانی اسلامی باید از این مسیر حرکت کنیم. یعنی ایرانی بسازیم که بتواند الگوی کشورهای جهان شود و همین ایده باعث شد برخی دوستانشان از کنارشان بروند و مورد بی‌مهری‌هایی قرار گیرند. اما تا آخر عمر در این مسیر حرکت کرده و سعی کردند با حمایت از کارآفرینان رفاه لازم را برای آنها فراهم کنند.

آخرین دیدار آیت‌ا... با مسئولان اقتصادی

مهندس هاشمی به آخرین دیدار آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی با مسئولان اقتصادی و موضوعات مورد تاکید ایشان در این جلسه اشاره کرد و گفت: آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی ارتقای دانایی مردم را بهتر از تلاش برای اصلاح سیاستمداران در این مسیر می‌دانستند و معتقد بودند اعتراف به اشتباه اشکالی ندارد و با تغییر مسیر باید اشتباهات را جبران کرد. وی با بیان اینکه آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی آبیاری درخت امید در کشور را از واجبات می‌دانستند، افزود: آیت‌ا... هاشمی معتقد بودند نباید کاری کنیم که امید از جامعه برود. ایشان همچنین به دنبال همدلی در جامعه بودند و یکی از دلایل موفقیت در دوران سازندگی را همدلی بین نیروها می‌دانستند و همچنین حفظ نظام و نظم اجتماعی در جامعه را از پارامترهای توسعه تلقی می‌کردند.

 

تمامی حقوق این سایت متعلق به معاونت عمراني دانشگاه آزاد اسلامی می باشد.

Web Design by Parsian CMS, Web Hosting by Parsian Networks 2004-2013 طراحی وب با استفاده از مدیریت محتوا شبکه پارسیان, دامنه و هاستینگ توسط شبکه پارسیان 2004-2014