۱۳۹۸ سه شنبه ۲۵ تير
نقشه سایت
مرکز عمرانی
عزم دانشگاه آزاد اسلامي براي تحول جدي است/ دانشگاه بدون تحول در رفتار و برنامه‌ها نمي‌تواند خود را سرپا نگه دارد
رئيس دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينكه عزم اين دانشگاه براي تحول جدي است گفت: اين تحول همراهي همه روساي واحدها، مراكز و مديران دانشگاه را مي‌طلبد.
رئيس دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينكه عزم اين دانشگاه براي تحول جدي است گفت: اين تحول همراهي همه روساي واحدها، مراكز و مديران دانشگاه را مي‌طلبد. 
 
 
 
 
 
 

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، جلسه شوراي دانشگاه آزاد اسلامي استان فارس روز پنج شنبه (30 خرداد) به رياست دكتر محمدمهدي طهرانچي رئيس دانشگاه و با حضور دكتر بيژن رنجبر قائم مقام رئيس دانشگاه، دكتر محسن نفر معاون علوم پزشكي، دكتر سعيد آزاديان دستيار ويژه رئيس دانشگاه و روساي واحدها و مراكز استان فارس در واحد شيراز برگزار شد.

دكتر طهرانچي در ابتداي اين نشست گفت: برگزاري پنجمين جلسه شوراي دانشگاه آزاد اسلامي به ميزباني واحد شيراز فرصتي ايجاد كرد كه در اين نشست در جمع روساي واحدهاي استان فارس حضور يابم.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينكه استان فارس از لحاظ تعداد واحدها و مراكز دانشگاهي بزرگترين استان دانشگاه آزاد اسلامي است، اظهار داشت: با وجود آنكه جمعيت دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي استان فارس بيشتر از متوسط كشوري است، اما اين استان مسايل خاص خود را دارد كه يكي از اين مسايل، پايين بودن بهره‌وري و رادمان دانشگاه است.

عضو هيات امناي دانشگاه آزاد اسلامي ادامه داد: استان فارس داراي ظرفيت بسيار خوبي در حوزه كشاورزي است، اما با آنچه در طرح تحول كشاورزي مدنظر داريم فاصله دارد، اين در حالي است كه واحد اصفهان (خوراسگان) با افزايش كيفيت پژوهش محصولي را توليد كرده كه كل كشور را تحت تاثير قرار داده است، بنابراين اين موضوع نگران كننده است كه استان فارس با چنين امكانات و ظرفيتي قطب تحول در كشاورزي نيست و كميت‌گرايانه كار كرده است.

دكتر طهرانچي ادامه داد: از استان فارس انتظار مي‌رود كه در تحول پيشگام بوده و در مسير حل مسأله حركت كند. استاني كه 43 واحد و مركز دانشگاهي دارد به تبع داراي شوراي قوي است كه انتظارات را افزايش مي‌دهد. تعداد اعضاي هيات علمي و كارمندان دانشگاه آزاد اسلامي استان فارس بيش از حد نصاب است كه اين موضوع مي‌طلبد دانشگاه فضاي جديدي ايجاد كند.

وي تاكيد كرد: دانشگاه آزاد اسلامي استان فارس با توجه به تعداد واحدهاي آن كه در سطح استان پراكنده است، بايد در طرح آمايش برنامه‌هاي عملياتي براي درگير شدن با مسايل شهر داشته باشد و بتواند خود را با اقتصاد شهرها پيوند زده و علاوه بر اينكه بسترساز اشتغال دانش‌بنيان باشد، به مسايل فرهنگي توجه كند.

دانشگاه بدون تحول در رفتار و برنامه‌ها نمي‌تواند خود را سرپا نگه دارد

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينكه با دانشگاه آرماني فاصله زيادي داريم، افزود: حقيقت اين است كه اگر دانشگاه سرپا نشود، حذف خواهد شد و اگر واحدهاي دانشگاهي تحولات را درك نكنند و مانند گذشته رفتار كنند، به استقبال تعطيلي مي‌روند. دانشگاه بدون تحول در رفتار و برنامه‌ها نمي‌تواند خود را سرپا نگه دارد.

دكتر طهرانچي خاطرنشان كرد: دانشگاه آزاد اسلامي اگر در دوره جديد خود تحول، كارآمدي در آموزش عالي و كيفيت را سرلوحه برنامه‌هاي خود قرار داده است، به دليل اين است كه اين‌ها يك ضرورت و بايد است نه يك شعار.

عضو هيات امناي دانشگاه آزاد اسلامي گفت: ما دانشگاه آزاد اسلامي استان فارس را جزء استان‌هاي سطح يك كشور و هم طراز با استان‌‌هاي تهران، اصفهان، هرمزگان و خوزستان مي دانيم و انتظار داريم كه اين استان هم در اجراي برنامه‌ها و تحول رفتاري پيشگام باشد و بداند اكنون چه وضعيتي و به كجا مي‌خواهد برود.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي تاكيد كرد: نمي ‌پذيريم كه دانشجو را فارغ‌التحصيل كنيم در حالي كه با آنچه بايد باشد، فاصله دارد و نخواهيم پذيرفت كه دانشگاه در اقتصاد شهر موثر نباشد و نتواند بسترساز اقتصاد دانش‌بنيان شود و بر فرهنگ شهر تاثير بگذارد. بنابراين براي اين تحول آفريني در حوزه‌هاي مختلف برنامه‌هاي مشخص داريم كه در اجلاس تهران به تفصيل به آن پرداخته شد.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي تاكيد كرد: عزم اين دانشگاه براي تحول جدي است و اين تحول همراهي همه روساي واحدها و مراكز و مديران دانشگاه آزاد اسلامي را مي‌طلبد و برنامه‌ريزي بايد شاه بيت حركت رو به جلوي در دانشگاه آزاد اسلامي باشد.

وي ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامي استان فارس بايد تبديل به قطب طرح تحول كشاورزي در كشور شود و باغات خود را به مزارع آموزش تغيير دهد. اين دانشگاه نعمت‌ها و امكانات خوبي در اختيار دارد و بايد راه حل برون از مشكلات خود را در شوراي استان احصا و براي برطرف كردن آن، برنامه‌ريزي كند.

دكتر رنجبر: سالانه بايد هزار عضو هيات علمي جوان جذب دانشگاه شود

در ادامه دكتر بيژن رنجبر قائم مقام رئيس دانشگاه آزاد اسلامي گفت: طرح تحول در آموزش عالي كه در دانشگاه آزاد اسلامي در جريان است، طرحي كارشناسي شده است كه سال‌ها روي آن مطالعه شده و با حضور دكتر ولايتي و دكتر طهرانچي در دانشگاه آزاد اسلامي زمينه مناسب براي پياده سازي آن فراهم شده است.

قائم مقام رئيس دانشگاه در امور آموزش عالي و ساماندهي پژوهش‌هاي تحصيلات تكميلي اظهار داشت: پس از آنكه در ساختار جديد دانشگاه آزاد اسلامي معاونت‌هاي موضوعي و تخصصي ايجاد شد، دكتر طهرانچي براي كاهش بروكراسي‌ها و سرعت بخشيدن به كارها به بنده ماموريت داد كه مسئوليت قائم مقامي را در حوزه آموزش عالي و ساماندهي تحصيلات تكميلي بر عهده بگيرم تا بتوانيم معاونت‌هاي آموزشي و پژوهشي معاونت‌هاي موضوعي را مديريت و هدايت كنيم.

وي افزود: به اين منظور شوراي راهبردي معاونان آموزشي و پژوهشي ايجاد شد تا بتوانيم بروكراسي ها را كاهش دهيم، بر اين اساس هر تصميمي كه در اين شورا تصويب شود، به مثابه مصوبه هيات رئيسه دانشگاه آزاد اسلامي تلقي مي‌شود.

دكتر رنجبر تاكيد كرد: بناي كار ما در دانشگاه آزاد اسلامي تعامل با همه دستگاه به ويژه وزارتين علوم، تحقيقات و فناوري و بهداشت، درمان و آموزش پزشكي است.

قائم مقام رئيس دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به تاكيد دكتر ولايتي و دكتر طهرانچي براي جذب اعضاي هيات علمي جوان در اين دانشگاه، گفت: دانشگاه آزاد اسلامي با طرح‌ها، برنامه‌ها و سياست‌هايي كه دارد مي‌خواهد نظام آموزش عالي كشور را متحول كند و براي اين كار به نيروهاي جوان متخصص و متعهد نياز دارد كه بر اساس برنامه‌ريزي‌ها بايد سالانه هزار عضو هيات علمي جوان جذب اين دانشگاه شوند و به تبع آن از اساتيد بازنشسته دستگاه هاي ديگر نيز قدرداني خواهد شد. دكتر ولايتي نيز تاكيد دارد كه تا پيش از مهر ماه امسال، هزار عضو هيات علمي جوان جذب دانشگاه آزاد اسلامي شود.

جوانان موتور پيشران گام دوم دانشگاه آزاد اسلامي هستند

دكتر رنجبر با بيان اينكه جوانان موتور پيشران گام دوم دانشگاه آزاد اسلامي هستند، خاطرنشان كرد: روساي واحدهاي دانشگاهي بايد نسبت به موضوع جذب هيات علمي حساس باشند و شرايط را طوري فراهم كنند كه نيروهاي جوان متخصص و متدين داراي انگيزه، جذب دانشگاه آزاد اسلامي شوند تا اين دانشگاه بتواند برنامه‌هاي خود در گام دوم انقلاب و گام دوم دانشگاه مصمم و با جديت بردارد. از روساي واحدها انتظار داريم كه در اين خصوص دغدغه جدي داشته باشند و در جلسات جدب اعضاي هيات علمي حضور يابند.

قائم مقام رئيس دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به برنامه‌هاي اين دانشگاه براي تسريع بخشيدن به تبديل وضعيت اعضاي هيات علمي، گفت: معتقديم كه يك هيات مميزه براي رسيدگي به وضعيت اعضاي هيات علمي 400 واحد دانشگاهي كافي نيست، با اين حال جلسات اين هيات هر دو هفته يك بار برگزار شده و در هر جلسه حداقل 90 پرونده مورد بررسي قرار مي گيرد كه بيشتر پرونده‌ها مربوط به ارتقاي مربيان به مرتبه علمي استادياري است. پرونده‌ها بلافاصله پس از بررسي و تائيد در هيات به امضاي دكتر طهرانچي مي‌رسد و احكام جديد صادر مي شود.

وي افزود: براي تسريع بخشيدن به اين وضعيت و توجه بيشتر به ارتقاي استادياران و دانشياران، قرار شده كه هيات جذب مركزي را به دو هيات افزايش دهيم و هيات مميزه گروه علوم انساني و هنر را از علوم پايه و مهندسي جدا كنيم تا شاخص‌هاي ارزيابي نيز تخصصي شده و پرونده با سرعت و دقت بيشتري بررسي شود.

دكتر رنجبر درباره اهميت رشته‌هاي علوم پايه تصريح كرد: مقام معظم رهبري تأكيد دارند كه رشته‌هاي گروه علوم پايه بايد تقوبيت شود، چرا كه از رشته‌هاي پشتوانه علم است، با توجه به اهميت اين موضوع دانشگاه آزاد اسلامي با ارائه مشوق‌ها و ايجاد جذابيت مي‌خواهد رشته‌هاي علوم پايه را تقويت كند.

قائم مقام رئيس دانشگاه آزاد اسلامي بر توجه اين دانشگاه به بخش دانش آموزي و مدارس سما اشاره كرد و افزود: اكنون جمعيت دانش آموزش كشور در حال افزايش است كه اين موضوع اقتضا مي‌كند، دانشگاه برنامه ويژه‌اي براي مدارس خود داشته باشد و روي اين بخش سرمايه‌گذاري كند، يكي از اقدامات، بكارگيري اعضاي هيات علمي گروه‌هايي است كه با كاهش دانشجو مواجه شده‌اند و براي اين كار مشوق‌هايي درنظر خواهيم گرفت كه اساتيد علاقه مند بتوانند در مدارس سما به وظايف علمي و آموزشي خود بپردازند و نسل دانشجويان آينده را تربيت كنند.

وضعيت معيشتي اعضاي هيأت علمي دانشگاه آزاد اسلامي بايد بهبود يابد

عضو هيات رئيسه دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به وضعيت معيشتي اعضاي هيات علمي اين دانشگاه، اظهار داشت: ما به دنبال بهبود وضعيت معيشتي اعضاي هيات علمي و كارمندان دانشگاه آزاد اسلامي هستيم، اما موضوعي كه در مقايسه حقوق اعضاي هيات علمي دانشگاه آزاد با دانشگاه هاي دولتي مورد توجه قرار نمي گيرد، اين است كه ساعات موظفي اعضاي هيات علمي دانشگاه‌هاي دولتي 40 ساعت در هفته است در حالي اين ساعت در دانشگاه آزاد 32 است، اما با اين حال معتقديم كه بايد وضعيت معيشتي اعضاي هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي بهبود يابد.

دكتر رنجبر به تشكيل شوراي گسترش به رياست دكتر طهرانچي اشاره كرد و گفت: با تشكيل اين شوراي تمامي رشته‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي بر اساس ظرفيت‌ها و نياز هر منطقه مورد بررسي و تصويب قرار مي گيرد و با اين روند بسياري از مشكلات واحدها حل خواهد شد.

وي درباره اهميت موضوعات فرهنگي در دانشگاه آزاد اسلامي اظهار داشت: نبايد تنها معاونت فرهنگي و دانشجويي را مسئول و متولي امور فرهنگي بدانيم، بلكه همه معاونت‌ها در طرح‌ها، برنامه‌ها و فعاليت خود بايد پيوست فرهنگي داشته باشند.

قائم مقام رئيس دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به افق 1404 اين دانشگاه براي تبديل شدن به انتخاب اول، خاطرنشان كرد: دانشگاه آزاد اسلامي به دنبال اين است كه تا سال 1404 به انتخاب اول داوطلبان ورود به دانشگاه تبديل شود و اين موضوع يك خط مشي جدي است كه براي تحقق آن برنامه‌هاي راهبردي تدوين شده است و مديران دانشگاه آزاد اعتقاد دارند كه اين چشم انداز محقق خواهد شد 
تاریخ:
1398/04/02
تعداد بازدید:
6
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal