۱۳۹۸ شنبه ۳۱ فروردين
نقشه سایت
مرکز عمرانی
استاد فرشچيان احياگر هنر اصيل ايراني است
رئيس هيأت مؤسس و امناي دانشگاه آزاد اسلامي گفت: استاد فرشچيان احياكننده هنر اصيل 8 هزار ساله ايراني است.


 رئيس هيأت مؤسس و امناي دانشگاه آزاد اسلامي گفت: استاد فرشچيان احياكننده هنر اصيل 8 هزار ساله ايراني است.

 
 
 
 

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، دكتر علي اكبر ولايتي رئيس هيأت مؤسس و امناي دانشگاه آزاد اسلامي در مراسم افتتاح دانشگاه هنرهاي اسلامي ايراني استاد فرشچيان كه عصر امروز با حضور هنرمندان، استادان و شخصيت هاي فرهنگي و دانشگاهي برگزار شد، ضمن اشاره به جايگاه استاد فرشچيان، روند تأسيس دانشگاه هنرهاي اسلامي ايراني استاد فرشچيان در دانشگاه آزاد اسلامي را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان كرد: اين موضوع در شوراي عالي انقلاب فرهنگي مطرح شد و ما در دانشگاه آزاد اسلامي داوطلب شديم كه براي راه اندازي اين دانشگاه اقدام نماييم و تلاش خود را به كار ببنديم تا دانشگاهي در شأن استاد فرشچيان كه احياكننده هنر ايراني است، تأسيس شود.

دكتر ولايتي با بيان اينكه ايران پيشتاز هنر نقاشي در جهان است، گفت: هنر نگارگري در ايران سابقه 8 هزار ساله دارد و استاد فرشچيان را مي توان احياكننده اين هنر دانست.

رئيس هيأت مؤسس و امناي دانشگاه آزاد اسلامي با مرور تاريخچه هنر نگارگري و نقاشي در جهان، تصريح كرد: اولين نقاشي و نگارگري جهان در غاري در استان لرستان با قدمت بيش از 8 هزار سال كشف شده است. دومين اثر نيز مربوط به سال هاي 215 تا 277 ميلادي است كه از «ماني» به يادگار مانده است. بعد از اسلام آثار نگارگري تأثير گرفته از نگارگري «ماني» است كه به مكتب تبريز يا عهد ايلخانان معروف است.

وي با بيان اينكه «كمال الدين بهزاد» افتخار تاريخ هنر ايران و اسلام است، گفت: اين هنرمند در دربار آخرين پادشاه تيموري در هرات بود و به تبع آن تحت تأثير مكتب هرات قرار داشت. پس از آن به دربار شاه اسماعيل آمد و مورد تشويق پادشاه قرار گرفت كه شاهنامه فردوسي را به شكل مصور در آورد.

رئيس هيأت مؤسس و امناي دانشگاه آزاد اسلامي خاطرنشان كرد: در زمان شاه اسماعيل با پايتخت شدن شهر تبريز، مكتب تبريز 2 شكل گرفت و «رضا عباسي» نگارگر ايراني در اين مكتب فعاليت مي كرد. بعد از وي، شخصيت هنري برجسته نداشتيم، چرا كه در دوره قاجار هنر بومي ايراني فراموش و تقليد از هنر فرنگي باب شد، اما مردم با هنر نقاشي قهوه خانه اي به مقابله با هنر فرنگي برخاستند كه «حسين قوللر آغاسي» را مي توان مبدع هنر نقاشي قهوه خانه اي دانست كه عمده مضامين اين نقاشي ها مربوط به واقعه عاشورا و داستان هاي شاهنامه است.

وي با اشاره به جايگاه هنر استاد فرشچيان گفت: ما در عصر معاصر شخصيت هنرمند برجسته اي به نام «استاد محمود فرشچيان» داريم كه احياكننده هنر اصيل ايراني است. برخي به اشتباه مي گويند هنر مينياتور تقليد از غرب است، در صورتي كه اين هنر كاملاً ايراني بوده و در چين زدايي كه در مكتب هرات اتفاق افتاد، به وجود آمد.

رئيس هيأت مؤسس و امناي دانشگاه آزاد اسلامي در پايان با نقل شعري از صائب تبريزي، گفت: اين شعر صائب گويي در وصف استاد فرشچيان سروده شده كه بنده در اين مراسم آن را تقديم ايشان مي كنم:

مست شد نقاش تا آن چشم جادو را كشيد

طاقتش شد طاق تا آن طاق ابرو را كشيد

خامه ماني كز او آب طراوت مي چكيد

موي آتش ديده شد تا آن گل رو را كشيد 

 
براي ديدن تصاوير مراسم افتتاحيه  اينجا را كليك نمائيد 
تاریخ:
1397/08/01
تعداد بازدید:
45
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal