۱۳۹۹ جمعه ۱۶ خرداد
نقشه سایت
مرکز عمرانی
پيمان همكاري مشترك در حوزه علم و فناوري بايد بين كشورهاي آسيايي برقرار شود
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي گفت: ايران، روسيه، چين و هند مي توانند در قالب يك پيمان، حركت مستقل علمي براي رهبري جهان ايجاد كنند.سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي گفت: ايران، روسيه، چين و هند مي توانند در قالب يك پيمان، حركت مستقل علمي براي رهبري جهان ايجاد كنند.

 

 
 
به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، دكتر محمدمهدي طهرانچي سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي در كارگاه علمي مشترك ايران و چين كه به ميزباني دانشگاه آزاد اسلامي برگزار شد، با اشاره به مرجعيت علمي و رهبري جهان در مناسبات ايران و چين و آمريكا، گفت: برخي از منظر روابط بين الملل به مناسبات نگاه سياسي دارند، اما بنده از منظر يك سياست گذار علم مي خواهم اين موضوع را مورد بررسي قرار دهم.

وي افزود: اكنون يك جغرافياي علمي با مناسبات علم و فناوري در جهان شكل گرفته كه در اين مناسبات عمدتاً بعد از جنگ جهاني دوم شكل گيري جغرافياي دنياي علم خود را به جهان تحميل كرد.

دكتر طهرانچي با بيان اينكه پيش از جنگ جهاني دوم كشورهاي جهان خيلي به كنشگران جنگ توجه نداشتند، يادآور شد: آمريكا پس از استفاده از بمب اتمي يك استيلاي مطلق به جهان تحميل كرد و در دوران جنگ سرد هم در سال 1957 استيلاي علمي با پرتاب انسان به فضا آغاز شد كه همه اينها ماحصل كار علمي است.

عضو هيأت امناي دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينكه عمده اتفاقات مهمي كه در نيمه دوم قرن بيستم اتفاق افتاد، ماحصل دستاوردهاي علمي بود كه پس از جنگ جهاني دوم قدرت آفرين شد، خاطرنشان كرد: در حقيقت در اين دوره اتفاقي كه رخ داد، اين بود كه آمريكا براساس سندي كه در سال 1945 تنظيم شد، براي رهبري جهان از موضع علمي برنامه ريزي كرد و از آن سال آنها به طور ويژه به علم پرداختند تا علاوه بر حفظ رهبري جهان، بتوانند مسائل ديگر خود را حل كنند.

وي ادامه داد: در ابتداي دولت اوباما گزارشي با عنوان «فراتر از طوفان پيش رو» منتشر شد كه اين گزارش در سند علمي انگلستان آمده و زواياي آن كاملاً سياسي است. در اين سند اشاره شده كه ايالات متحده در حال بررسي جايگاه جهاني علم خود است و با بررسي رفتار ديگر كشورها در حوزه علم و فناوري به اين نتيجه رسيده كه تهديداتي پيش روي سلطه آنها قرار دارد و در حوزه علم و فناوري پيشتازي آمريكا با حضور چين در حال تهديد است.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي خاطرنشان كرد: در اين گزارش آمده زماني كه از شركت هاي جهاني رأي گيري شد كه كدام كشور براي تحقيق و توسعه علم مناسب تر است، 62 كشور به چين و 41 كشور به آمريكا رأي دادند. به اين ترتيب چين توانسته جايگاه قابل توجهي در علم و فناوري به دست آورد كه اين موضوع تهديد جدي براي آمريكا محسوب مي شود.

دكتر طهرانچي با بيان اينكه ايالات متحده بازيگر اصلي پژوهش در دنياست، خاطرنشان كرد: اكنون چين در حال رشد علمي و فناوري است كه البته اين شكل حضور ساير كشورها همچون چين، جمهوري اسلامي ايران و برخي كشورهاي نوظهور در حوزه علم و فناوري، باعث ترس آمريكا شده است.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به مقاله مجله نيچر در سال 2005 كه به موضوع مرجعيت علمي جمهوري اسلامي ايران پرداخته بود، گفت: پس از آنكه كه سردبير اروپايي مجله نيچر از ايران بازديد كرد، اين مقاله را نوشت و در آن اشاره كرد كه مرجعيت علمي در حال ظهور دوباره در ايران است و تأكيد كرد كه تنها با ايجاد اختلافات سياسي و تحريم هاي تدريجي مي توان اين مرجعيت را متوقف كرد.

وي تصريح كرد: با بررسي اين موضوع مي توان دريافت آنچه پس از سال 2005 در قالب تحريم هاي هسته اي، حقوق بشر و... با آن مواجه بوديم، علت اصلي آن جلوگيري از رشد و پيشرفت و مرجعيت علمي جمهوري اسلامي ايران بوده است.

دكتر طهرانچي با بيان اينكه در اين مقاله اشاره شده كه علت پيشرفت علمي ايران، حمايت رهبر آن از جامعه دانشگاهي ايران است كه مسير پيشرفت كشور را توسعه علمي همه ­جانبه و درون­ زا مي داند، گفت: اين مقاله مرجعيت علمي ايران را خطرناك مي داند، چرا كه ايران صاحب تمدن و دستاوردهاي علمي در قرن 8 تا 13 ميلادي بوده است.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به پيشرفت علمي جمهوري اسلامي ايران پس از پيروزي انقلاب، خاطرنشان كرد: ايران در سال 1996 رتبه پنجاه و سوم توليد علم در جهان را داشت كه جايگاه پاييني بود، اما اين جايگاه در سال 2016 به جايگاه شانزدهم ارتقا پيدا كرد و ايران به رتبه اول خاورميانه تبديل شده و اين پيشرفت هاي علمي جرم ما براي تحريم هايي بود كه از سال 2005 به بعد وضع شد.

عضو هيأت امناي دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينكه مقابله آمريكا با پيشرفت علمي تنها منحصر به ايران نيست، تصريح كرد: در متن سند، همين نگاه به چين هم وجود دارد و آمريكا براي اينكه چين از آنها سبقت نگيرد، سياست خود را در سال 2010 تغيير داد، چرا كه به هيچ وجه نمي خواهد صحنه رقابت علمي را واگذار كند.

استاد تمام دانشگاه شهيد بهشتي با بيان اينكه نگاهي كه آمريكايي ها به رهبري علمي جهان دارند، براساس اقتصاد دانش بنيان و نوآوري است، گفت: متأسفانه آمريكايي ها زماني كه ديدند كشورهاي ديگر هم به حوزه اقتصاد دانش بنيان ورود كرده اند، به كنترل دلار روي آوردند و آنچه ما از اسناد علمي دنيا درك مي كنيم، مقابله اي است كه آمريكا با رشد علمي ايران دارد و اين مقوله را به سياست كشانده است. در مواجهه با پيشرفت علمي چين هم همين كار را مي كند.

دكتر طهرانچي با بيان اينكه ايالات متحده آمريكا با جريان هاي علمي مستقل مشكل دارد، تصريح كرد: غرب به دليل آنكه رهبري جهان را مبتني بر اقتدار علمي مي بيند، به مقابله با پيشرفت علمي كشورهاي مستقل بر مي خيزد كه بايد براي مقابله با اين كارشكني ها، برنامه ريزي داشته باشيم.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي با تأكيد بر لزوم شكل گيري جغرافياي جديد علم در آسيا، گفت: همان طور كه در حوزه امنيتي پيمان شانگهاي يا در حوزه اقتصادي پيمان بريكس را داريم، بايد در حوزه علم و فناوري هم براي كنشگران مستقل حوزه علم در رهبري جهان، پيمان همكاري مشترك بين كشورهاي آسيايي شامل ايران، چين، روسيه، هند و... داشته باشيم.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با بيان اينكه ايران در حوزه توليد مقالات علمي از كشورهاي جهان سبقت گرفته است، خاطرنشان كرد: ايران از نظر جمعيت آموزش عالي يكي از 10 كشور اول جهان است و چين، هند، روسيه و ايران كشورهايي هستند كه مي توانند حركت مستقل علمي براي رهبري جهان را در قالب يك پيمان ايجاد كنند.

عضو هيأت امناي دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به كارشكني هاي آمريكا در مواجهه با پيشرفت علمي جهان، گفت: در سال هاي گذشته بسياري از مجلات علمي حاضر نبودند مقالات ما را چاپ كنند يا مانع حضور دانشمندان ما در سخنراني هاي بين المللي مي شدند، چرا كه سياست غرب اين است كه پيشرفت علم و فناوري در جهان فراگير نشود و آمريكا هم تلاش مي كند تا نگذارد كشورهاي ديگر در پيشرفت علم گوي سبقت را از آنها بربايند.

دكتر طهرانچي با بيان اينكه به فرموده مقام معظم رهبري اقتصاد، علم و فرهنگ سه عنصر قوام دهنده كشور است، خاطرنشان كرد: آمريكا اين سه مقوله را با ايجاد تحريم و تهديدهاي جدي مورد حمله قرار داده است. اميدوارم با تدابير جدي بتوانيم پيمان هاي علمي خلق كنيم تا بتوانيم به سلطه غرب به ويژه آمريكا بر علم پايان دهيم.

وي در پايان گفت: امروز آمريكا رسماً اعلام مي كند كه دوران همكاري علمي پايان يافته و دوره رقابت علمي آغاز شده، اما بايد مراقب باشيم تا اسير حركت آنها نشويم.
 

تاریخ:
1397/07/09
تعداد بازدید:
4
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal